Genel

Daha iyi bir yıl için günlük hedefler nasıl belirlenir?

Yeni bir yıl ve yeni bir on yıl!

Eğer sizde bizim gibiyseniz zaten zihninizde muhtemelen gelecek yılın ve sonraki on yılın hedefleri ve kararları vardır.

Ancak böyle de olsa herkes yeni bir yıla her zaman kararlılıkla başlar fakat önümüzdeki bir kaç hafta içinde motivasyon eksilir ve ivme kaybedersiniz ve çoğu zaman hedefleri Şubat ayına kadar ertelersiniz.

Günlük işleri belirlemek hedeflerinize ulaşmada fark yaratabilir. Ne istediğinizi bilmek sizi motive etmek için günlük harika bir kontroldür. Sizi şimdiki zamanda bağlı tutmak için dikkatli bir andır. Ancak bu şekilde nasıl bir yaşam istediğiniz ve gelecekte aslında kim olmak istediğinize iyi bir rehberlik edebilirsiniz.

Günlük isteklerinizi belirlemek, gün içinde başarmak istediklerinizi, nasıl hissetmek istediğinizi ve olaylara nasıl tepki vereceğinizi de planlayacaktır. Denemek için bu ay kendinize bir kaç dakika ayırın.

Başlamak ister misiniz? Daha iyi bir yıl için günlük işleriniz yönetmeye şu şekilde başlayabilirsiniz:

  1. Uyandığınızda hemen işe koyulun: Uyandığınızda telefonunuzu incelemeden önce bir kaç dakika kendi kendinize düşünmenize fırsat tanıyın.
  2. Değerlerinizi düşünün: Değerlerinizi -neye niye önem verdiğinizi- ve bu değerleri gününüze nasıl dahil edeceğinizi düşünün.
  3. Olumsuzluğu göz ardı edin: Bugün karşılaşabileceğiniz tüm engelleri düşünmemeye çalışın. Bunun yerine, gerçekleştirmeye çalışacağınız tüm olumlu şeyleri düşünün.
  4. Müteşekkir olun: Nereden başladığınızı ve ne kadar ilerlediğinizi düşünün. Yolculuğa ve oraya ulaşmanıza yardımcı olan insanları takdir edin ve küçük ama anlamlı kilometre taşlarını kutlayın.
  5. Onları not edin : Hedefleriniz ajandanıza yazarak takip edin. Yeni hedef noktaları belirlerken, geçen dünler, haftalar veya geçen aylardaki hedeflerinizi gözden geçirin ve ardından gerçekleştirmek için neler yapabileceğinizi tasarlayın.
  6. Hedeflerinizi paylaşın: Yakın çevrenize günlük hedefleriniz hakkında bilgi verin ve onları da aynı şeyi yapmaya teşvik edin. Eğer çevrenizdeki herkes kendi hayatını iyi yaşamaya çalışıyorsa bu size kendinizi daha fazla desteklenmiş hissettirecektir!
  7. Gün boyunca hatırlatma yapın: Yaşamın karmaşasında, özellikle zorluklar veya engeller ertelenmeye çok müsaittir. Tepki  ve karar vermeden önce kendiniz için belirlediğiniz günlük hedeflerinizi göz önünde bulundurun.

Günlük olarak hedef belirlemek, 2020’de hedeflerinizi bir bir gerçekleştirmeye yardımcı olabilir. Bu sürecin yılınızı ve hayatınızı nasıl değiştirdiğini görmek için sabırsızlanıyoruz!

Bir cevap yazın